Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Koncentrácia je kľúčová zručnosť

Koncentrácia je kľúčová zručnosť

Prečo je dobré trénovať pamäť? Porozprávali sme sa so zakladateľkou občianskeho združenia Kogneo Klaudiou Bednárovou o kurzoch tréningu pamäti a aktuálnych aktivitách.

Čo si máme predstaviť pod tréningom pamäti?

Tréning pamäti je súbor cvičení a techník, ktoré pomáhajú zlepšiť schopnosť zapamätávať si, uchovávať a efektívne vybavovať informácie. Na hodinách sa zameriavame predovšetkým na posilnenie kognitívnych funkcií, ako sú koncentrácia, rýchlosť spracovania informácií a schopnosť učenia sa. Koncentrácia je kľúčová zručnosť, ktorá nie je dôležitá len pre starších dospelých, ale aj pre deti a ľudí v produktívnom veku. Ak sa nedokážem sústrediť, sotva si niečo zapamätám, a ešte ťažšie dávam informácie do súvislostí. Aj zdanlivo jednoduché aktivity, ako hľadanie slov v spleti písmen, krasopis či vymaľovávanie, sú účinnými nástrojmi na tréning pozornosti, sústredenia a jemnej motoriky.

Je rozdiel medzi online a prezenčnou výučbou?

Rozdiel medzi online aj prezenčnou výučbou nie je veľký. Pre mnohých je prekvapivé, že aj sociálny kontakt v skupinovej online výučbe môže byť rovnako silný ako pri osobných stretnutiach. Kladiem dôraz na aktívnu komunikáciu medzi študentmi, rovnomerné zapájanie všetkých účastníkov a vytváranie príležitostí, aby každý mohol ukázať, v čom vyniká. V tomto je skupinová výučba často efektívnejšia ako individuálne štúdium. Aj keď mám prezenčné kurzy veľmi rada, ich nevýhodou je nutnosť fyzicky prísť na miesto v stanovenom čase, čo môže byť pre mnohých obmedzujúce. Online kurz tiež prebieha v pevne stanovenom čase, ale je dostupný odkiaľkoľvek – moji študenti pochádzajú z rôznych kútov Slovenska.

Ako ľudia reagujú, keď nevedia niečo urobiť?

Mojou úlohou ako lektorky je vytvoriť takú atmosféru na hodinách, aby sme sa všetci cítili pohodlne aj s tým, že robíme chyby a mali odvahu pýtať sa, keď je to potrebné.

Vnímajú ľudia na sebe pozitívne zmeny?

Moje študentky, ktoré chodia na kurz už takmer 2 roky, majú vycvičenú krátkodobú pamäť lepšie ako ja.

Kedy je dobré začať s tréningom pamäti?

Udržiavať mozog a pamäť v dobrej kondícii je dôležité počas celého života, no po päťdesiatke sa prirodzene mení náš životný rytmus a nastáva čas prehodnotiť a zlepšiť svoje návyky. Budovanie nových návykov je náročné v každom veku. Priemerná dĺžka života dnes bežne dosahuje 80 rokov. Ak si uvedomíme, že od päťdesiatky do osemdesiatky nás čaká ešte 30 rokov, je to takmer celý ďalší produktívny život.

Ako ešte vieme podporiť kognitívne zdravie?

Varenie z čerstvých surovín precvičuje nielen našu pamäť, ale aj jemnú motoriku. S pribúdajúcim vekom sa z neho stáva aj nenápadná forma fyzického cvičenia. Čerstvo pripravené jedlo výrazne zlepšuje kvalitu našej stravy, a tým aj výživu mozgu. Netreba zabúdať, že mozog je orgán, ktorý potrebuje kvalitný spánok, výživu a pohyb.

Minulý rok ste absolvovali sériu workshopov po Slovensku. Kam sa chystáte tento rok?

Áno, aj tento rok máme naplánované aktivity po celom Slovensku. Po Veľkej noci sme zavítali do Prešova, Michaloviec a Bardejova, v pláne máme aj Trenčín a Heľpu. Zúčastnili sme sa v Bratislave konferencie zameranej na celoživotné vzdelávanie. Naším cieľom je prinášať tréning mozgu a online vzdelávanie bližšie k dospelým v regiónoch, kde je prirodzene menej príležitostí ako v hlavnom meste. Mňa osobne na cestovaní do regiónov teší možnosť stretávať inšpiratívnych ľudí, ktorí vo svojich mestách a obciach vytvárajú úžasné iniciatívy.

Spracovala: Kamila Jančíková

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×