Koncom februára sme u nás v Kogneo na Baštovej ulici v Bratislave otvorili ateliér maľovania, v ktorom dávame dospelým bez ohľadu na vek priestor vzájomne sa inšpirovať.
Maľovanie ako relax aj terapia
Rozvíjanie kreativity je pre kognitívne zdravie rovnako dôležité ako tréning pamäti. Vďaka akejkoľvek umeleckej činnosti podporujete v mozgu vytváranie nových nervových prepojení, čím ho udržiavate v dobrej kondícii. Tvorivá činnosť pomáha napríklad lepšie spracovať emócie, zážitky, ale aj traumy a odbúrať stres a napätie. Kreativita nám rozširuje obzory a podporuje divergentné myslenie. Vieme lepšie vnímať súvislosti a riešiť problémy.
Rozvíjať kreativitu môžete aj úplne malými zmenami: pôjdete domov inou cestou ako obyčajne, použijete pri varení iné koreniny, ako ste zvyknutí, vyskúšate hľadať rýmy v nápisoch. Je veľmi prospešné zobudiť v sebe dieťa a hrať sa: so slovíčkami, s farbami, tancovať, spievať si, alebo začať čítať knihu odzadu.
Vytvorte si vlastnú paletu radosti s Kogneo
Kurz vedie akademická sochárka a maliarka Magdaléna Burmeková.
Je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a svoju umeleckú kariéru začínala popri vlastnej sklárskej tvorbe ako dizajnérka v sklárňach Lednické Rovne. Dnes sa venuje maľbe, scénografii, zmiešaným médiám a arteterapii.
Sama je v seniorskom veku, no stále učí a je aktívna. Opýtali sme sa jej, ako vníma kreativitu ona.
Prečo je podľa vás dôležité rozvíjať tvorivosť?
V každej profesii musíte byť nejako tvoriví. Pomáha vám to v prvom rade lepšie pochopiť jej zmysel. Preto je dôležité nájsť si aktivitu, ktorá nás nielen podporí v každodennej tvorivosti, ale zároveň nás aj ako keby vyvedie z reality a umožní nám odhaliť to, čo je skryté v hĺbke duše.
Ako je možné podporiť kreativitu?
Napríklad tým, kde tvoríte. My budeme maľovať v Starom Meste, ktoré je samo osebe veľmi podnetné, čarovné úzke uličky, mnoho galérií, výhľady. Inšpiráciu nájdete na každom kroku. Preto aj my pôjdeme za ňou a budeme objavovať staré aj moderné umenie a prenášať teóriu do praxe. Urobíme si ateliér nielen v interiéri, ale aj v meste samotnom.
Akí ľudia navštevujú vaše kurzy?
Kreativita nepozná vek. Do kurzu prídu všetci od detí až po ľudí, ktorí majú toľko rokov ako ja. Každý príde s nejakými očakávaniami, preto je dôležité si na začiatku kurzu ich objasniť. Niekto príde kvôli tomu, že len potrebuje vypnúť hlavu. A niekto iný si chce vylepšiť nejakú konkrétnu techniku maľovania. Ďalší človek chce maľovať len zátišia. V konečnom dôsledku však každý jeden vykročí na cestu objavovania a vnímania krásy v jej najrozmanitejších podobách. Je to tiež cesta k sebe samému a k radosti a slobode, ktorú vďaka tvorivému procesu zažívame.
Spracovala: Kamila Jančíková