Ako zlepšiť kognitívne funkcie, podporiť dobrý pocit na duši aj potrénovať telo, sa dozviete aj v tomto rozhovore.
Fitnes tréner Jakub Laurovič pôsobí v Centre pohybovej aktivity Slovenskej akadémie vied v Bratislave, aj vo fitnes centre EfectFit, kde si môžu seniori zacvičiť pod dohľadom odborníkov a zlepšiť tak svoju pohyblivosť a vitalitu. Položili sme mu pár otázok.
Aké pohybové aktivity sú podľa vás vhodné pre seniorov?
Je ich viacero a treba si uvedomiť, že čo tá aktivita vlastne znamená. Chôdza, ľahká turistika, bicyklovanie, či už na nejakom stacionárnom bicykli, alebo cvičenie vo vode sú považované za najbezpečnejšie kvôli nízkemu riziku pádov a sú šetrné ku kĺbom. Zároveň však človek musí vyvinúť snahu, a zlepšuje tak fyzickú kondíciu.
Ako by mal starší človek začať cvičiť, ak sa tréningu predtým nevenoval?
Úplní začiatočníci by si mali zvoliť aktivitu, ktorá ich bude baviť a bude dostupná. Zlatým pravidlom je totiž konzistentnosť. Môžu si vyskúšať silový tréning pod vedením trénera. Netreba sa činiek báť. Tie pohyby sú bezpečné a vymyslené tak, aby sa človek nezranil. Trénovať sa dá individuálne alebo v skupine, je však dôležité naučiť sa techniku cvičenia, preto je to najlepšie pod odborným dohľadom. V skupine je pridaná hodnota komunity, človek je motivovaný ostatnými ľuďmi, rýchlejšie mu ubehne čas a zvykne si.
Akých chýb sa seniori najčastejšie pri cvičení dopúšťajú?
Tých chýb nie je ani málo, ani veľa. Všeobecne platí nielen pre seniorov, že treba naozaj počúvať trénera alebo inštruktora, pod ktorého vedením vykonávame pohybovú aktivitu. Zdôraznil by som tiež ochotu učiť sa a z mojej skúsenosti môžem povedať, že silový tréning musí mať určitý odpor. Dvíhame bezpečné váhy s istým počtom opakovaní. Seniori si často myslia, že viac je lepšie. To znamená že robia potom zbytočne veľa opakovaní. Ale to je mýtus. Pri silovom tréningu nám naozaj stačí 10, 12, 15 opakovaní.
Aké sú výhody pravidelného cvičenia pre seniorov?
Okrem fyzických výhod ako manažment bolestí (chrbtice, kolien, problémových partií) prináša cvičenie benefit v podobe životnej vitality. Človek dokáže zvládať každodenné situácie, či už to znamená, že ide z obchodu s ťažkými taškami alebo musí vyjsť po schodoch. Tréning ho pripraví na záťaž a tieto situácie budú ľahko zvládnuteľné.
Ďalšie benefity zahŕňajú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, vysoký krvný tlak, cukrovku alebo metabolický syndróm. Pohyb prospieva pri osteoporóze, samozrejme správne vybrané cvičenia. Zlepšujú sa kognitívne schopnosti, to je jeden z tých najväčších benefitov. Pohyb je cesta, ako ostať bystrý. Prekrvuje sa mozog a vytvárajú sa v ňom nové spojenia.
Ako by mali seniori pristupovať k flexibilite a mobilite?
Flexibilita a mobilita sú súčasťou každého tréningu. Určite by som neodporúčal nejaký klasický strečing, že sadnem si na zem a ťahám sa za špičkami. Musíme si zároveň uvedomiť, že schopnosť sa hýbať alebo mať rozsah pohybu priamo determinuje aj ostatné schopnosti, čo sa týka sily, balansu, reakčnej rýchlosti a podobne.
Všetko sa dá zakomponovať do tréningu, aj keď máme nejaké obmedzenia, napríklad vymenené kĺby. Vždy sa dá nájsť cesta, ako prispôsobiť cvičenie a zlepšiť mobilitu a flexibilitu aj napriek obmedzeniam.
Ako motivovať seniorov, aby začali, resp. neprestali cvičiť?
Pre mňa najpozitívnejšia vec pri práci so seniormi je, že oni naozaj chcú. Je to vidno, že keď už raz človek začne, tak pokračuje. Je to mnohokrát jednoduchšie, ako pracovať s mladšími ľuďmi, u ktorých motivácia kolíše.
Treba si uvedomiť, že pohyb je naozaj liek. Budeme mať kvalitnejší život, ak budeme cvičiť. A zároveň pre mnohých starších dospelých alebo seniorov je tam ten sociálny aspekt. Stretnutia s ľuďmi, nové priateľstvá. Zároveň seniori častokrát formujú aj rôzne kluby, napríklad turistický alebo nordic walking. Všetci seniori, s ktorými som za tie roky praxe pracoval, boli vždy motivovaní. Je to skupina ľudí, ktorá je najviac konzistentná. Ak niekto raz začne a pocíti tie benefity na vlastnej koži, tak už neprestane.
Spracovala: Kamila Jančíková