Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
[E-BOOK]: Predsavzatia: 10 spôsobov, ako si ich naozaj splníte

[E-BOOK]: Predsavzatia: 10 spôsobov, ako si ich naozaj splníte

S príchodom nového roku v sebe nachádzame viac sily a odhodlania k zmene. Práve preto je v tomto období zaužívané dávať si predsavzatia. Možno je to tým, že sme si dosýta oddýchli a možno iba tým, že sme sa dosýta prejedli. Nový rok, nový začiatok. Nová diéta. Nová kniha. Nová permanentka do fitka. Nové botasky na behanie. Nový jazyk. Nové hobby. Nový účes. Nové vymakanejšie, chudšie, úspešnejšie ja.

Pri vytyčovaní svojich cieľov nezabúdajte, aby boli v súlade s vašimi hodnotami a prioritami. Máte v nich jasno?

Čo ste si predsavzali na rok 2023?

Koniec roka nám dáva pocit, že si môžeme dopriať viac ako po iné dni v roku. Prvý mesiac v novom roku je ideálny čas na zmenu. To, čo nám v uplynulom roku vadilo, sme ochotní riešiť, meniť, formovať. Táto extrémna dávka energie sa z nás, žiaľ, začne vytrácať už po prvom mesiaci. Znovu a znovu upadáme do rutiny a, ako sa zdá, náš tieň je silnejší ako túžba po zmene.

Patríte k tým, ktorí svoje predsavzatie z 1. januára posunuli na pondelok a z pondelka na pondelok po Troch kráľoch, a odrazu je tu február, za ním jar, a začínať niečo nové už nemá zmysel, lebo už sa len párkrát vyspíme a je tu leto. Opäť čas, kedy si skôr doprajeme, ako odoprieme.

Vo februári sa naše staré ja so všetkými zlozvykmi a neblahými sklonmi vráti v celej nádhere. Predsavzatia nám predsa zas vezmú všetky ilúzie.

Odhodlanie vstávať o piatej sa zredukovalo do nadpisu knihy Robina Sharmu: 5am club.

Prečo nám predsavzatia nefungujú?

Do plaviek sme neschudli, diár sme si písali asi desať dní, na ten kurz jazyka, jogy či džuda sme sa neprihlásili, behať nezačali. Meditovať sme zvládli dvakrát po desať minút, z ktorých sedem sme prespali a dve si hľadali polohu. A čo z toho? Cítime prehru. Znovu sme nič nedokázali, nič nezmenili, sme takí, akí sme vždy boli, iba o rok starší. Sme zo seba sklamaní. No, čo ak sme iba klamaní?

1. Nepoznáte svoju skutočnú motiváciu

Vychádza vaša motivácia z toho, čo chcú a majú ostatní, alebo iba chcete uspokojiť nejaký spoločenský trend? Ak je to tak, veľmi rýchlo od svojho predsavzatia upustíte.

Príklad: Chcem auto ako Roman. Aj stáť v zápche? Mať problémy s parkovaním a platiť 2x viac za pohonné hmoty?

2. Máte to čierne na bielom?

Ak si svoje novoročné predsavzatia dáte na papier, je pravdepodobnejšie, že sa nimi budete riadiť, ako keď si ich len tak na milú Jarmilu poviete do vzduchu.

Máte sen? Nakreslite si mapu ako sa k nemu dopracujete. Využite všetky dostupné formy kreativity.
Máte sen? Nakreslite si mind-mapu, ako sa k nemu dopracujete. Využite všetky dostupné kreatívne formy.

3. Predsavzatie sa nestane vaším cieľom

Mnohé predsavzatia ostávajú iba v rovine želaní. Ak niečo chcete premeniť v realitu, vytýčte si reálny cieľ.

Príklad: Chcem mať viac času na seba, preto musím vstávať skôr ráno. OK. Kedy presne?

4. Máte cieľ, no nemáte plán

Je to podobné, ako vybrať sa na tropický ostrov autom. Na to, aby sme úspešne došli do cieľa, potrebujeme najprv mapu.

Príklad: Chcem sa naučiť po taliansky. Krok 1: Vyberiem si jazykovú školu.

5. Dali ste si generické predsavzatia

Problém všeobecných predsavzatí je, že sú nejasné a nešpecifické a preto je náročné ich napĺňať. Oveľa lepšie je byť konkrétny.

Príklad: Ak si namiesto predsavzatia zdravšie žiť sľúbite, že za prvé tri mesiace roka zhodíte konkrétne číslo kíl, hneď budete vedieť, čo pre to musíte urobiť.

Nesnažme sa o nedosiahnuteľný ideál, ale o to, aby sme sa cítili dobre vo vlastnej koži.
Nesnažme sa o nedosiahnuteľný ideál, ale o to, aby sme sa cítili dobre vo vlastnej koži.

6. Strach zo zlyhania

Pri uskutočňovaní predsavzatí nás postretne mnoho prekážok. Často je to ako na ceste cez hlboký les a za úplnej tmy. Báť sa zlyhania znamená skúmať a objavovať sa, a aj keď spadneme, dôjdeme oveľa ďalej, ako keby sme iba stáli pred zatvorenými dverami s rukou na kľučke.

7. Predsavzali ste si viac, ako ste schopní uniesť

Motorom každého predsavzatia je nespokojnosť, no zároveň nevyhnutnosť vychádzať z reality. Dbajte na to, aby ste si predsavzali niečo, čo je reálne dosiahnuteľné s ohľadom na vaše životné okolnosti. Dostať na Vianoce knižku Klub ranostajov od Robina Sharmu ešte nikomu nepomohlo v cieli vstávať o piatej ráno. Bez ohľadu na to, ako vás kniha ohúrila, existuje vyššia moc, ktorá o 5:00 šmarí budík o stenu. Tá istá vyššia sila vás vykopla z klubu ranostajov a presvedčila vás, že vy a úspech si nie ste súdení. Je to naozaj tak? Dajú sa veľké zmeny robiť rýchlo a na počkanie?

Stiahnite si e-book: 10 spôsobov, ako si splniť svoje predsavzatia a dozviete sa, prečo je dôležité upratať si najprv priority a až v druhom kroku si definovať ciele. Dočítate sa nielen o umení malých krokov, o tom, že ani Rím nepostavili za jeden deň, ale aj o tom, ako čo najrýchlejšie zjesť slona. Navyše získate užitočné tipy na aplikácie a webové stránky, ktoré vám pomôžu na kľukatej ceste sebarozvoja. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×