Informačný chaos a preťaženie, ktorému čelíme v digitálnom veku, je pre mnohých výzvou, obzvlášť pre starších ľudí, ktorí často bojujú s orientovaním sa v moderných médiách. Koncept mediálneho vzdelávania je pritom jednou z ciest, ako im pomôcť orientovať sa v tejto náročnej informačnej dobe. Na základe podnetu z okrúhleho stola, ktorý sme zorganizovali v rámci projektu Erasmus+ KA2, vám v spolupráci s organizáciou Elpida prinášame metodiku, ktorá je určená práve pre seniorov a seniorky.
Cieľom tejto metodiky je nielen pomôcť starším generáciám efektívne sa orientovať v informačnom chaose, ale aj zmeniť pohľad na nich ako na najväčších šíriteľov dezinformácií. Seniori sú často považovaní za „rizikovú skupinu“ v kontexte šírenia fake news, no tento pohľad je nesprávny. Mnoho seniorov má životné skúsenosti a motiváciu učiť sa a stať sa tak plnohodnotnou, sebavedomou a rešpektovanou súčasťou spoločnosti.
Metodika, ktorú poskytla organizácia Elpida, je navrhnutá tak, aby pomohla miestnym iniciatívam, knižniciam, seniorským klubom a komunitným centrám ponúknuť seniorom kvalitné vzdelávacie služby. Tieto služby im umožnia nielen lepšie sa orientovať v mediálnom svete, ale aj búrať predsudky a stať sa sebevedomejšou súčasťou spoločnosti.
Pre miestnych partnerov, ktorí sa zaujímajú o túto tému, je metodika praktickým nástrojom, ktorý im ukáže, ako sa tejto téme venovať a ako vytvoriť prostredie, kde sa seniori môžu vzdelávať s odvahou a radosťou. Vďaka spolupráci s Elpidou a miestnymi komunitami sa tak otvára priestor pre zmenu a zlepšenie mediálnej gramotnosti seniorov.
V 21. storočí nás prevalcovali veľké zmeny vo fungovaní spoločnosti. Technológie postúpili natoľko, že málokto ešte stíha sledovať všetko, čo dokážu. V takomto svete je čoraz náročnejšie vyznať sa v informáciách, dianí či dokonca vlastných názoroch. Medzi najdôležitejšie zručnosti sa preto zaradilo kritické myslenie. Ide o zručnosť, ktoré pomáha vyvíjať vlastné myslenie, prehodnocovať pohľady na svet, získavať kvalitné informácie či brániť sa proti nepravdám a manipulácii. A to najdôležitejšie – dá sa trénovať.
Spracovali: Barbora Gecseová a Kamila Jančíková
Partner:
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú však len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu. Európska únia ani orgán udeľujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.