Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Prvý Medzinárodný deň starších v Kogneo

Prvý Medzinárodný deň starších v Kogneo

Šplháme, skáčeme na jednej nohe, na druhej, na oboch, tancujeme, bežíme, šprintujeme, kráčame, vlečieme sa a potom sa odrazu všetko spomalí. Je akosi zaužívané, že obdobie mladosti vnímame alegoricky, starnutie zas za stav viac-menej neželaný.

Kogneo sa nám naopak vrásky páčia, čítame v nich príbehy. Milujeme sivé vlasy, lebo voňajú po poznaní a múdrosti. Starnutie berieme ako prirodzený proces a prijímame všetko, čo so starnutím súvisí. Bojujeme proti starnutiu hlavy, teda mozgu, pamäti a kognitívnych funkcií. Všetko je v hlave, aj preto sme sa rozhodli toto obdobie života oslavovať tak ako každé iné so zameraním na kognitívny fitnes.

Prvý október je oficiálne dňom, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň starších, ale my sme si zaumienili osláviť ho na vigíliu. Prvý október totiž vychádzal na nedeľu. V posledný septembrový piatok ste si tak u nás na Baštovej v Starom meste Bratislavy mohli vychutnať prednášky o zaujímavých témach spojených s múdrym občerstvením, ktoré pre vás pripravila Martina Kravcová z kuchyne @plainpower.

Zdroj: Kogneo

Zdravá a vyvážená strava je základ

Hokaidová polievka, cviklová a šošovicová pomazánka, a to všetko na rastlinnej báze. Z podujatia ste odchádzali aj s receptami, odporúčaniami či podrobným návodom, ako si podobné pochúťky pripravíte aj vo svojej réžii.

Zdroj: Ondrej Koščík, @koscik.photos

Prečo cvikla, tekvica či šošovica?

Tekvica má niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie mozgu a nervového systému. Obsahuje antioxidanty, ako sú betakarotén a vitamín C, ktoré pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Toto ochranné pôsobenie antioxidantov pomáha pri prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Tekvica je navyše bohatá na vitamíny skupiny B, vrátane vitamínu B6, ktorý je dôležitý pre tvorbu neurotransmiterov. Tie majú vplyv na náladu a mentálnu ostrosť. Zároveň je zdrojom horčíka – minerálu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri prenose nervových impulzov. Obsahuje aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu a pomáhajú znižovať zápal. Tekvica zároveň obsahuje aj luteín a zeaxantín, dva antioxidanty, ktoré sú dôležité pre zdravie očí. Zachovanie zdravého zraku je tiež dôležité pre dobré fungovanie kognitívnych funkcií, pretože väčšina informácií nám do mozgu vstupuje cez zrak.

Cvikla má pozitívny vplyv na zdravie mozgu a nervového systému. Obsahuje antioxidanty, vrátane vitamínu C a betalainov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia tak mozgové bunky pred poškodením. Niektoré štúdie naznačujú, že cvikla pomáha zvyšovať prietok krvi do mozgu, čo má pozitívny vplyv aj na kognitívne funkcie. Je bohatá na dusitany, ktoré sa v tele menia na oxid dusičný, čo rozširuje krvné cievy a zlepšuje prísun krvi do mozgu. To zas podporuje zvýšenie mentálnej ostrosti a koncentrácie. Je zdrojom vitamínu C, vitamínu B9 (kyseliny listovej) a mangánu. Prispieva k znižovaniu krvného tlaku a zlepšeniu celkového kardiovaskulárneho zdravia. Zdravý kardiovaskulárny systém je dôležitý pre optimálne fungovanie mozgu. Cvikla obsahuje látky, ktoré účinne pomáhajú aj pri detoxikácii organizmu.

Šošovica (Lens culinaris) obsahuje vitamíny a minerály, vrátane vitamínu B, horčíka a železa, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie mozgu. Vitamíny B sú známe svojím prínosom pre nervový systém. Vysoký obsah vlákniny pomáha udržiavať stabilnú hladinu glukózy v krvi, čo je dôležité pre energiu mozgu. Obsahuje antioxidanty ako flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Niektoré živiny v šošovici, ako je železo, pomáhajú aj pri cirkulácii krvi, čo môže mať pozitívny vplyv na prekrvenie mozgu. Obsahuje aj tryptofan, ktorý je prekurzorom hormónu serotonín, a je spojený s reguláciou nálady. Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia potravín bohatých na vlákninu prispieva k lepšej pamäti.

Zdroj: Kogneo

Zdroj: Ondrej Koščík, @koscik.photos

Ako byť kognitívne fit a o dôležitosti návyku

Zakladateľka a riaditeľka Kogneo Klaudia Bednárová sa vzdelávaním zaoberá už viac ako 15 rokov. Je vyštudovaná učiteľka a neustále hľadá spôsoby, ako udržiavať mozog v dobrej kondícii, aby bol schopný stále agilne reagovať, učiť sa a prijímať nové informácie. To je v tejto rýchlo meniacej sa dobe mimoriadne dôležité. Potrebujeme mať schopnosť učiť sa a to je úzko prepojené so schopnosťou adaptovať sa na zmeny.

Na prednáške ste sa veľa dozvedeli, lebo ste sa mohli pýtať. Klaudia oveľa radšej vedie diskusie ako monotónne prednášky. Na svojich seminároch opakovane vyzdvihuje dôležitosť návyku, pretože je to podľa nej prvý krok, ak chcete do svojho života priniesť akúkoľvek novú aktivitu. Pomaly, postupne, nenásilne, odporúča začať s desiatimi minútami denne, alebo najprv si iba po nejaký čas, v danú hodinu dňa, vytvoriť pre novú aktivitu priestor. Za ním v tesnom návese nasleduje konzistencia.

Zdroj: Ondrej Koščík, @koscik.photos

Byť smart sa vypláca

Z vašich odpovedí je po kognitívnom fitnes najobľúbenejšia prednáška o digitálnych zručnostiach. Všetko so všetkým súvisí a je neodškriepiteľným faktom, že vzdelávať sa dnes bez smart zariadenia je ako túra naboso.

Náš lektor Ondrej Koščík preslávený svojím prístupom vám opäť venoval svoj čas a trpezlivo odpovedal na všetky vaše otázky. Nezaostával za ním ani Marek Martančík, okolo ktorého sa vytvorila podobne solídna skupinka zvedavých smart seniorov. V týchto a podobných aktivitách budeme určite pokračovať, takže sa máte na čo tešiť.

Hry na pozornosť: Duch

Na záver sme sa vrátili do detských čias a zahrali sa. Nie iba také obyčajné hry, ale hry na pozornosť a na cibrenie kognitívnych funkcií. Na tomto podujatí sme dali šancu hre s názvom Duch, a o tom, že ste sa zabavili, niet pochýb. Už teraz sa tešíme sa na budúcoročný Medzinárodný deň starších a na ďalšie podujatia či vzdelávacie aktivity, pri ktorých sa budeme stretávať osobne.

Zdroj: Ondrej Koščík, @koscik.photos

Odkiaľ ste k nám merali cestu?

Bánovce nad Bebravou, Nová Dubnica, Trnava, Nitra, Hlohovec či Komárno. Už len fakt, že kvôli nám precestujete viac ako 300 km je pre nás obrovským zadosťučinením.

Na Medzinárodnom dni starších sa vám vraj páčilo:

Nebolo zamerané iba na jednu oblasť, ale bolo to rozmanité.

Prednáška a ochutnávka zdravej výživy sa mi veľmi páčili. Je to úplne iné, keď máte aj možnosť ochutnať to, o čom sa hovorí. Škoda, že nebola stoličková joga.

Pozitívne hodnotím váš prístup k nám, seniorom.

Páčila sa mi schopnosť vás všetkých odpovedať skvele na každú otázku.

Priateľská atmosféra.

IT odborníci, ale aj prednáška pani Klaudie.😊

Aj kognitívne fit, aj Smart Senior, plus skvelá kávička. Ďakujeme.

Veľa užitočných informácií o tom, ako sa máme stravovať.

Výborné ochutnávky a recepty.

Všetko.😊

Dobrá atmosféra, zaujímavé prednášky, občerstvenie, milý prístup organizátoriek. Bonus: videla som niekomu na pracovnom stole knihu Gábora Maté Keď telo povie nie – super inšpirácia, poznám jeho videá o práci s traumou, ale knihu som doteraz nečítala, už som si ju kúpila😊.

Váš prístup.

Mnoho informácií o možnostiach aktivít pre seniorov.

Ďakujeme vám, že ste prišli.

Váš tím Kogneo

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×