Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Želala som si jediné, aby pri mne stál môj manžel

Želala som si jediné, aby pri mne stál môj manžel

O skúsenosť s pôrodom svojho tretieho dieťaťa na Slovensku sa s nami podelila Julia Onishchenko. Julia je pôvodom z Irpenu (Kyjevská oblasť) a na Slovensko sa presťahovala, keď bola v druhom mesiaci tehotenstva v dôsledku rozsiahlej invázie Ruska na Ukrajine. Do Košíc prišla v polovici apríla 2022 aj so svojimi deťmi, dvanásťročnou Katerynou a deväťročným Volodymyrom. Presťahovať sa jej pomohli dobrovoľníci, ktorí jej pomohli od bývania cez hľadanie lekára po nástup jej detí do školy.

V júli odišla Julia domov, aby sa stretla so svojím manželom, ktorý od marca slúži v ozbrojených silách Ukrajiny. Kvôli udalostiam na Ukrajine jej však hrozil potrat a tak jej manžel povedal, aby sa vrátila na Slovensko a porodila tam. V Košiciach jej dobrovoľníci pomohli nájsť všetko, čo pre dieťatko potrebovala, od postieľky až po kočík a vaničku. Za žiadne vyšetrenia, očkovanie, žiadne ďalšie úkony a samotný pôrod, našťastie, neplatila. Pôrod na Slovensku však považuje za východisko z núdze.

Po svojej skúsenosti radí sa na tehotenstvo aspoň čiastočne finančne pripraviť, pretože Slovensko po narodení dieťaťa asistenciu neposkytuje. 2. septembra Julia porodila dievčatko – Solomiju. Jej radou pre všetky ženy z Ukrajiny, ktoré sa prípadne na Slovensku chystajú rodiť, je tu mať aspoň nejakého príbuzného ako podporu. Julia bola pri pôrode celkom sama. Okrem obáv, že staršie deti nechala samé doma, mala ešte strach o zdravie bábätka.

„Len som chcela, aby ma niekto objal a povedal, že všetko bude v poriadku.“

Julia Onishchenko

Svoju dcéru videl otec po prvýkrát na telefóne

Otec malej Solomije ju zatiaľ nemohol držať na rukách, pretože bráni krajinu v radoch ozbrojených síl Ukrajiny. Svoju dcéru videl zatiaľ len cez video hovor. „V nemocnici boli veľmi milí lekári. Za všetko som im veľmi vďačná. Nikde som necítila žiadnu diskrimináciu: ani u gynekológa, pediatra, sestričiek… Lekári boli ku mne veľmi citliví, ale ak sa vám stane niečo, čo vás trápi, treba o tom hovoriť a nemlčať, “ – hovorí Julia.

Pri tejto príležitosti chcela Julia vyjadriť svoju veľkú vďaku dobrovoľníkom, ktorí pomáhali a podporovali jej rodinu – Eduardovi Dropkovi, Jaroslavovi Raabovi, cirkvi MOSAIC: Ervinovi Mittelmanovi, Albine Kendikovej a Ksenii Yežečenko. A vďaka patrí aj košickým organizáciám UNHCR, Červenému krížu a Charite.

Článok vznikol v spolupráci s autorkou Kseniia Husieva a Dagmar Brucková,


Pre celú ukrajinskú verziu článku, ktorá o skúsenosti s pôrodom a potrebných oficialitách na Slovensku hovorí podrobnejšie, sa dočítate tu

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×