Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Efektívne učenie jazykov prostredníctvom online vzdelávania

Efektívne učenie jazykov prostredníctvom online vzdelávania

Vzdelávanie v zrelom veku je dôležité najmä na udržiavanie sa v kognitívnej kondícii. Online jazykové kurzy pre dospelých 55+ a seniorov ponúkajú skvelú príležitosť na rozvoj nových zručností. Tieto online kurzy sú špeciálne navrhnuté tak, aby spĺňali potreby dospelých 55+ a seniorov a umožňovali nám rozvíjať sa a pracovať na sebe. Ak patríte do tejto vekovej skupiny a máte záujem o jazykové alebo iné vzdelávanie, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi, ako sa vzdelávať efektívne aj v zrelšom veku.

1. Ujasnime si motiváciu.

Pred začatím akéhokoľvek vzdelávacieho programu je dôležité poznať svoju motiváciu. Prečo sa chceme učiť nový jazyk alebo čo nás motivuje oprášiť si jazyk, ktorý sme sa už kedysi učili? Keď si odpovieme na túto otázku, sme o krok bližšie k pevnejšiemu rozhodnutiu. Motivácia je zároveň veľmi individuálna záležitosť. Môžeme mať motiváciu cestovať, spoznávať nové kultúry, trénovať si pamäť a kognitívne zručnosti, lepšie rozumieť vnúčatám, zaťom či nevestám žijúcim v zahraničí alebo jednoducho si rozširovať obzory. Ujasniť si motív nám pomôže udržať si motiváciu aj počas celého vzdelávacieho procesu.

2. Stanovme si cieľ.

Byť si vedomý svojej motivácie je prvý krok pri každom novom rozhodnutí, nielen pri vzdelávaní. V druhom kroku by sme si mali stanoviť cieľ. Konkrétny cieľ nám zaručí jasný smer a to, že vieme, na čom konkrétne potrebujeme zapracovať. Môže to byť napríklad schopnosť rozprávať plynulou angličtinou, bezproblémovo sa dohovoriť v cudzom jazyku na dovolenke alebo robiť pre seba niečo, čo nám pomôže udržiavať sa v kognitívnej kondícii. Stanovenie cieľa nám pomôže udržať si motiváciu a sústrediť sa na konkrétne výsledky.

3. Vzdelávajme sa online.

Online kurzy sú ideálny spôsob, ako sa môžeme efektívne vzdelávať v pohodlí vlastného domova, v nám známom domácom prostredí. A nielen to! Pohodlie pri online vzdelávaní totiž rozhodne nie je jediným argumentom. Online vzdelávanie nám šetrí kopu času. Jazykové online kurzy pre seniorov napríklad ponúkajú flexibilitu a možnosť prispôsobiť sa našim potrebám a časovému rozvrhu. Učiť sa z pohodlia vlastného domova je veľkou výhodou pre tých z nás, čo sme počas dňa zaneprázdnení alebo máme obmedzenú mobilitu. Ak sa napríklad rozhodneme navštevovať jazykový online kurz, zaberie nám to hodinu alebo hodinu a pol čistého času. Nepotrebujeme sa totiž niekam premiestňovať, niekam sa chystať, niekam sa ponáhľať.

4. Učme sa efektívne.

Vekom sa menia aj naše biorytmy a máme iné preferencie, niekto je ranné vtáča a niekto nočná sova. S online kurzom sa môžeme prispôsobiť svojim biorytmom a učiť sa vtedy, keď sme najviac sústredení a plní energie. Online kurzy, podobne ako prezenčné kurzy, prebiehajú v stanovených časoch. Niekto preferuje ranné hodiny, niekto večerné. Samozrejme, vybrať si podľa svojich preferencií je možné iba v prípadoch, keď je v ponuke ranný či večerný kurz v takej jazykovej úrovni, akú máte aj vy. Nie vždy sa to podarí, preto to nie je pravidlo. V tomto sa mechanizmus online kurzov podobá prezenčnej výučbe, najmä ak sa jedná o synchrónne online vzdelávanie. Tento typ online vzdelávania má od prezenčných kurzov jedinú odlišnosť – prebieha v online priestore, ale všetko ostatné ostáva neznemené. Hodiny sa realizujú podľa stanoveného rozvrhu a všetko to prebieha podobne ako v triede, ale vďaka novým online možnostiam, takúto triedu nahrádza online platforma, kde sa stretávajú reálni ľudia v reálnom čase, akurát pred svojím počítačom alebo smart zariadením. Pri asynchrónnom vzdelávaní, tzv. formátoch masterclass, si zakúpite kompletný kurz a môžete si ho zapnúť vtedy, keď máte náladu na učenie, teda keď ste najviac čulí a pripravení nasávať nové informácie.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si aj náš článok O typológii v online vzdelávaní, kde rôzne formy online vzdelávania rozoberáme podrobnejšie.

5. S online kurzom si zlepšíme nielen jazykové, ale aj digitálne zručnosti.

Využitie online jazykových kurzov pre seniorov nie je len o jazykovom vzdelávaní. Tým, že sa prihlásime na online jazykový kurz si zlepšíme nielen svoje jazykové schopnosti, ale aj digitálne zručnosti. Online vzdelávanie nám poskytuje príležitosť naučiť sa pracovať s počítačom, internetom a digitálnymi nástrojmi. Tieto zručnosti sú dôležité nielen pre jazykové vzdelávanie, ale aj pre bežný život v dnešnom digitálnom svete.

Online vzdelávanie je zároveň výhodnou alternatívou univerzity 3. veku. Pri online vzdelávaní si vyberáme konkrétne tému alebo oblasť, do ktorej sa chceme viac ponoriť. Vzdelávanie na univerzitách 3. veku má obvykle širší záber a obsahuje niekedy predmety, ktoré nemusia byť práve v centre vášho záujmu. Online kurzy bývajú špecifickejšie. To platí najmä pri jazykových online kurzoch. Vyberiete si, aký jazyk vás zaujíma, a venujete sa výhradne iba štúdiu jazyka. Univerzita 3. veku ponúka komplexné zameranie v odbore, ktorého súčasťou môže byť aj štúdium vybraného jazyka.

Nikdy nie je neskoro začať sa vzdelávať a rozvíjať nové zručnosti. S online jazykovými kurzami pre dospelých 55+ a seniorov máme možnosť vzdelávať sa z pohodlia domova v tom, čo nás zaujíma a baví, a navyše prebiehajú pod vedením profesionálnych lektorov, ktorí s výučbou tejto vekovej kategórie majú dlhodobé skúsenosti.

Ak sme snívali, že sa raz naučíme nový jazyk, ale počas pracovného života sme si tento sen nemohli dovoliť, najmä kvôli iným povinnostiam, na dôchodku nastáva ideálny čas vytiahnuť svoje staré sny zo zásuvky a začať na nich krok po kroku pracovať.

.

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×