Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Päť cvikov pre pozitívnejšiu myseľ

Päť cvikov pre pozitívnejšiu myseľ

Minulý mesiac sa v Pressburg Academy konal online kurz pozitívneho myslenia, na ktorom sme si spolu s lektorom Danielom Kráľom zadefinovali 5 základných princípov trvalo pozitívne udržateľného života. Radi by sme sa o ne s vami podelili. Ku každému princípu sme zostavili cvičenia, ktorými si pozitívne myslenie môžete každý deň trénovať. Veríme, že vám pomôžu udržať sa v plusovej nálade.

1.Naučte sa hovoriť NIE 

Hovoriť NIE je nové ÁNO – sebe samému.

Tak ako na všetko, tak aj na nachádzanie pozitivity potrebujeme energiu. Nikoho z nás neprekvapí, že energiou disponujeme v obmedzenom množstve a preto sa s ňou musíme počas života naučiť efektívne hospodáriť. Viac energie vieme získať zdravou životosprávou, meditáciou, alebo pobytom v prírode, no niekedy úplne stačí povedať jednoduché “NIE”. To sa môže zdať náročné, ale z dlhodobého hľadiska nám to ušetrí ďalšiu energiu na aktivity, ktoré nám ju naopak pomôžu zhodnotiť. Hovoriť NIE je nové ÁNO – sebe samému. 

Cvik na asertivitu: Naučte sa hovoriť NIE na maličkostiach. Napríklad, ak ste sa rozhodli pravidelne cvičiť, lebo chcete byť fit, povedzte “NIE” všetkým pokušeniam, ktoré sa vás pokúšajú odradiť. Aj kamarátovi, ktorý vás volá na rýchle pivko. Všetci veľmi dobre vieme, ako sa z jedného pivka, akoby mihnutím čarovného prútika stanú dve, tri a viac. 

2. Pýtajte sa PREČO!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IEqyJdS1vPB15gYJb4vFwxzYiNZ3OQunGl1dWSI1rCRZJF_2z6Ho91pdDR6qmeOczYQYASEa1PM1_mFhhGRXhw7gLP2jEHCvaXwjuEOLIVddZIKrHPFKpqFLv9yev4TEfiEAKVGu
„Nikdy nestrácajte posvätnú zvedavosť“. – Albert Einstein

Buďte zvedavý ako deti a neustále sa pýtajte prečo! Prečo? Pretože je užitočné a nápomocné pozastaviť sa, pozorovať tok svojich myšlienok, zamyslieť sa nad vlastnými rozhodnutiami a predovšetkým motiváciou, ktorá nás k nim doviedla. Rozhodujeme sa pre veci, ktoré naozaj chceme, alebo ich robíme už iba zo zvyku?  Naučiť sa robiť cielené rozhodnutia nie je vôbec jednoduché, ale pre vyvážený život nevyhnutné.

Cvik na cielené rozhodovanie: Je to niečo, čo si vieme trénovať aj v tých najbežnejších situáciách. Rozhodnite sa, že dnes sa budete sústrediť iba na riešenia a problémy odsuniete na vedľajšiu koľaj. Budete milo prekvapení, keď ku koncu dňa zistíte, že niektoré problémy sa počas dňa samovoľne vyriešili.

3. Budujte si pozitívne návyky

Získavať nové zručnosti, vedomosti a záľuby je však oveľa jednoduchšie, keď si z nich urobíme návyk.
Získavať nové zručnosti, vedomosti a záľuby je však oveľa jednoduchšie, keď si z nich urobíme návyk.

Veľké životné zmeny si vyžadujú aj veľa energie. Viď naše novoročné predsavzatia, ktoré nám vydržia maximálne mesiac, dva. Je ťažké začať cvičiť, prejsť na novú diétu, naučiť sa nový jazyk, alebo namaľovať svoj verný autoportrét zo dňa na deň. Získavať nové zručnosti, vedomosti a záľuby je však oveľa jednoduchšie, keď si z nich urobíme návyk. Pravidelne behať sa nám bude ľahšie, keď si vytvoríme závislosť na endorfínoch z behania. Nové návyky sa tvoria postupne. Kým sa z úplne novej aktivity stane návyk, trvá to približne 21 dní. Je to potrebný čas na to, aby sa do nášho mozgu zapísala akákoľvek opakujúca sa činnosť. Keď sa napríklad chceme naučiť cudzí jazyk, nie je dôležité koľko hodín naraz sa mu budeme venovať, ale frekvencia. Je to podobné, ako so závislosťou na cigaretách. Odnaučiť sa fajčiť tak, že s tým raz a navždy sekneme, je jedným z najmenej efektívnych spôsobov. Naopak, obmedzovanie sa po častiach a s podporou, má omnoho lepšie a dlhodobejšie výsledky. 

Cvik na budovanie pozitívnych návykov: Menej je väčšinou viac! Vyskúšajte pravidlo 15-tich minút. Mnohých nás pri tvorení nových návykov odrádza tá nekonečne dlhá cesta do cieľa, a tak sa radšej do novej aktivity ani nepustíme alebo sa jej príliš skoro vzdáme. Preto by prvé štádium tvorenia akéhokoľvek návyku, malo byť zamerané na samotný faktor návykovosti než na obsah. To znamená, že ak chcete meditovať, nemusíte hneď na prvýkrát sedieť v krkolomnej pozícii tibetského mnícha celú hodinu. Na začiatok vám postačí meditovať 15 minút denne, pre vytvorenie návyku.

4. Staňte sa radarom pre pozitívne myšlienky

Ľudský mozog a myseľ sú automaticky nastavené, aby si prednostne všímali negatíva. Keď sa nás niekto opýta, ako sa máme, vymýšľame si zdvorilé odpovede, ktoré kamuflujú, že sa možno nemáme práve najlepšie. Keď sa ale opýtame samých seba, že čo nám dnes urobilo radosť, alebo čo sa nám podarilo, prinútime svoj mozog zamerať sa na to pozitívne a hneď sa budeme cítiť lepšie. 

Cvičte si pozitívne naladenie: Negatívne rozmýšľať už vieme. Vlastne nám to ide výborne a dokonca bez akejkoľvek snahy. Myslieť pozitívne sa naopak musíme učiť. Potrebujeme vyvinúť určitú námahu a zapojiť vlastnú vôľu. Začnite si písať krátky žurnál, do ktorého si každý večer pred spaním zapíšte, čo sa vám na vašom dni páčilo a na čo sa tešíte zajtra. A aj keď sa nám niekedy dôvod na úsmev minie, stále je tu priestor rozšíriť si kútiky úst ceruzkou, ktorá vám aktivuje okolité svaly tváre. Možno nám to nezmení celý pohľad na svet, ale trošku to pomôže. Minimálne nás to pri pohľade do zrkadla rozosmeje. “Pretvaruj sa, kým sa to nestane pravdou,”  je stará známa metóda, ale ideálne je naučiť sa pracovať s vlastnou pozornosťou. Povedzte si napríklad, že dnes stretnete niečo modré. Ak na to budete vedome zameriavať pozornosť, je vysoká pravdepodobnosť, že modrú uvidíte na každom rohu. To, čo polievame, to rastie. Ostáva už iba správne si vybrať a zamerať sa na to. Podľa možností nech je to sladké a studené !

5. Pozitívne naladenie nie je reklama na žiarivý chrup

Ak sa nám stane niečo, čo nás hlboko zraní alebo zarmúti, bolo by neprirodzené pretvarovať sa a nútiť sa do smiechu.
Ak sa nám stane niečo, čo nás hlboko zraní alebo zarmúti, bolo by neprirodzené pretvarovať sa a nútiť sa do smiechu.

Ak budeme po ulici behať s ceruzkou v ústach, zrejme na nás budú pozerať ako na blázna. Udržať si pozitívnu myseľ sa nedá stále.  Ak sa nám stane niečo, čo nás hlboko zraní alebo zarmúti, bolo by neprirodzené pretvarovať sa a nútiť sa do smiechu. Je dobré si uvedomiť, že pozitivita je životný štýl, uhol pohľadu na svet, spôsob akým sa zmocňujeme reality. Veci totiž často nevidíme také, aké sú, ale také, akí sme my sami. Pozitívne nastavenie v negatívnom prostredí, je naozaj výzvou, ale ak nič pre zmenu neurobíme, nemôžeme ani očakávať, že sa náš život zmení k lepšiemu. Trvalo pozitívne udržateľná myseľ sa od tej bežnej, líši neustálym a neúnavným úsilím na všetkom hľadať to pekné. Túto schopnosť je potrebné sa učiť a neustálym tréningom ju posilňovať, ako svaly vo fitness centre. 

Cvik na trvalo udržateľnú pozitivitu: Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a urobte niečo, čo by ste bežne neurobili. Prihovorte sa neznámej osobe, prehoďte zopár slov s predavačkou v potravinách, prejavte úprimný záujem voči niekomu kto má iný názor. Nezabudnite zapojiť do cvičení svoju rodinu aj kamarátov a vytvorte si tak podporný systém aj vo svojom okolí. Napomínajte sa, pomáhajte si, vyžadujte si spätnú väzbu a spolupodieľajte sa na tvorení lepších zajtrajškov.

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×