Vzdelávanie dospelých 55+ a seniorov sa stáva čoraz populárnejšie a to nielen v tradičných prezenčných triedach, ale aj prostredníctvom online kurzov. Prihlásenie sa na online kurz je skvelá príležitosť, ako rozvíjať nové zručnosti a udržiavať si kognitívne funkcie, pamäť a mozog, v dobrej kondícii. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi dôvodmi, prečo online kurz pre dospelých 55+ môže byť pre vás výborná voľba, keď sa chcete vzdelávať efektívne.
1. Vzdelávanie seniorov: dobrodružná cesta za novými zručnosťami.
Vzdelávanie v zrelom veku vás privedie na cestu plnú nových objavov a dobrodružstiev. Online kurz vám poskytuje príležitosť naučiť sa nové zručnosti z pohodlia vášho domova, či už ide o jazykové zručnosti, digitálne zručnosti alebo osobný rozvoj. Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo už nejaké skúsenosti máte, online kurzy pre dospelých 55+ a seniorov sú už dnes prispôsobené vašim potrebám a tempu.
2. Zahoďte predsudky a vzdelávajte sa online.
Online kurzy pre seniorov sú navrhnuté tak, aby boli dostupné a jednoduché pre všetkých používateľov. Súčasné technológie a nástroje vám umožňujú vzdelávať sa pohodlne z domova a komunikovať s lektormi či spolužiakmi prostredníctvom online platformy. Ak ste z veľkého mesta a uprednostňujete prezenčné vzdelávanie, nech sa páči, možností máte veľa. Ak však bývate v menšom meste alebo na dedine a toľko možností na vzdelávanie nemáte, nezúfajte a nenechajte sa obmedzovať. Využite online vzdelávanie.
3. Zahoďte pochybnosti: zlepšite si digitálne zručnosti.
Máte pochybnosti o tom, či máte dostatočné počítačové alebo digitálne zručnosti a či to s novými technológiami zvládnete? Zahoďte obavy, nie je to vôbec náročné. Stačí, ak si to párkrát vyskúšate a budete čoskoro profesionáli. Navyše existujú aj online kurzy, kde vás to naučia. Takže ak sa cítite neisto, prihláste sa na kurz Ako používať ZOOM, kde sa za pár hodín naučíte, ako si aplikáciu určenú na videohovory stiahnete do mobilu alebo počítača a ako s ňou následne budete pracovať.
4. Prečo v zrelom veku potrebujeme byť kognitívne fit?
Udržiavať sa v kognitívnej kondícii je s narastajúcim vekom čoraz dôležitejšie. Online kurzy pre dospelých 55+ a seniorov vám môžu poskytnúť dobrú príležitosť na to, ako stimulovať mozog, pamäť a kognitívne zručnosti. Učenie sa nových zručností prináša výzvy pre vašu pamäť a pomôže vám udržať sa mentálne aktívnymi aj vo vyššom veku a zároveň sa aj lepšie prispôsobovať rýchlo sa meniacemu svetu.
5 tipov, ako si zlepšiť pamäť a udržiavať sa kognitívne fit:
1. Pravidelne si precvičujte mozog.
Vykonávajte pamäťové cvičenia, hádanky a rôzne hry, ktoré stimulujú mozog a pamäť. Každý deň si vyberte jeden moment, ktorý stojí za to, a skúste o ňom napísať pútavý príbeh. Prečítajte si starú klasiku. Kniha, ktorá je aj po 30 a viac rokoch stále v rebríčku TOP literatúry, nezdolala test času náhodou. Vyberte sa niekam bez navigácie, ak ste milovníkom poézie, naučte sa naspamäť básničku od svojho obľúbeného autora, alebo sa naučte hrať na hudobný nástroj, vyskúšajte si nový tanec alebo sa prihláste na online jazykový kurz angličtiny, taliančiny či iného jazyka, ktorý sa vám páči.
2. Dbajte na dostatok fyzickej aktivity.
Cvičenie prispieva nielen k fyzickej kondícii, ale aj k zlepšeniu mozgovej funkcie a pamäte. Vyberte sa na prechádzku a stanovte si počet krokov, ktoré by ste mali urobiť. Uprednostnite chôdzu pred mestskou hromadnou prepravou alebo ak máte dlhú cestu, vystúpte o dve zastávky skôr, prípadne si choďte niekam zacvičiť na skupinové cvičenie. Dnes je veľa možností, ako si účinne rozhýbať telo. V ponuke je dnes aj veľa cvičení špeciálne zameraných na seniorov.
3. Alfou a omegou zdravého mozgu je zdravá výživa.
Strava bohatá na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitamín B pomáha udržiavať mozog zdravý a výkonný. Existuje niekoľko potravín a výživových doplnkov, ktoré sú považované za prospešné pre mozgovú funkciu. Tu je zoznam niekoľkých najdôležitejších:
- Losos a iné mastné ryby: obsahujú vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín DHA (dokozahexaénová kyselina), ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu a podporujú kognitívne funkcie.
- Kurkuma: obsahuje zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorá má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Môže pomôcť chrániť mozog pred poškodením a podporovať jeho zdravie.
- Brokolica: obsahuje antioxidanty a vitamíny, napríklad vitamín K a C, ktoré sú dôležité pre kognitívne funkcie a ochranu mozgu.
- Čučoriedky: obsahujú flavonoidy, ktoré sú prospešné pre kognitívne funkcie a môžu pomôcť chrániť mozog pred starnutím.
- Orechy: sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré podporujú zdravý mozog.
- Vajcia: obsahujú cholín, ktorý je dôležitý pre tvorbu neurotransmiterov. Tie sú nevyhnutné na dobré fungovanie kognitívnych funkcií.
- Listová zelenina: obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré sú prospešné pre zdravie mozgu.
- Čierna čokoláda: obsahuje flavonoidy a antioxidanty, ktoré môžu zlepšiť tok krvi do mozgu a následne tým podporovať kognitívne funkcie.
4. Doprajte si dostatok kvalitného spánku.
Spánok je nesmierne dôležitý pre správne fungovanie kognitívnych funkcií. Snažte sa pred spánkom aspoň tri hodiny nič nejesť, dve hodiny nepiť a minimálne hodinu nepozerať TV ani na žiadnu osvetlenú obrazovku.
5. Sociálna interakcia.
Udržiavanie aktívneho spoločenského života a udržiavanie kontaktu s ostatnými ľuďmi podporuje kognitívne funkcie a pamäť. Prečo je to tak? Pretože ľudia sú plní nových podnetov a mozog na to, aby fungoval dobre aj vo vyššom veku, potrebuje stále prekonávať nejaké výzvy a byť vystavovaný novým podnetom, ktoré ho nútia zapájať iné ako naučené obvody.
Mať vyváženú stravu s dostatočným príjmom vlákniny, vitamínov a minerálov je dôležité v každom veku. Navyše zdravý životný štýl vrátane cvičenia, dostatku spánku a minimalizácie stresu podporuje celkové zdravie mozgu.
Oblasti trénovania kognitívnych zručností v online kurzoch
Ste zvedaví a radi hľadáte nové informácie? Vyskúšajte jazykové kurzy.
Online kurzy pre seniorov často zahŕňajú jazykové kurzy, vďaka ktorým získate nové poznatky, dozviete sa viac o témach, ktoré vás zaujímajú, a spoznáte rôzne kultúry. Naučte sa nový jazyk a rozšírte si obzory vďaka online jazykovým kurzom. Učenie sa nového jazyka vám môže pomôcť udržiavať vašu myseľ aktívnu a prispieť k lepšej pamäti a kognitívnym schopnostiam aj v neskoršom veku.
Strácate veci alebo častejšie zabúdate? Skúste online kurz na tréning pamäti.
Starostlivosť o pamäť, najmä v zrelom veku, je dôležitá pre zdravý mozog a duševnú pohodu. Online kurzy pre seniorov často poskytujú špecifické tréningové programy na zlepšenie pamäti a koncentrácie. Tieto kurzy vám môžu poskytnúť techniky a cvičenia na zlepšenie pamäti a bystrú myseľ. Môžete sa naučiť rôzne stratégie a metódy, ktoré vám pomôžu zapamätať si informácie a zlepšiť si schopnosť sústrediť sa, a zároveň sú výborným spôsobom, ako predchádzať strácaniu pamäte a neurodegeneratívnym ochoreniam, ako sú alzheimer alebo starecká demencia.
Chcete sa lepšie poznať a rozvíjať? Vyberte si kurz osobného rozvoja.
Vďaka týmto kurzom môžete objaviť nové záujmy a koníčky, rozvíjať svoju kreativitu, zlepšovať komunikačné a medziľudské zručnosti, naučiť sa zvládať stres či zvýšiť si sebadôveru. Týmto spôsobom na sebe môžete neustále pracovať a osobnostne sa rozvíjať.
Vzdelávanie je cestou k neustálemu rastu a rozvoju a začať s ním nie je nikdy neskoro. Výhod, ktoré prináša, je mnoho. Online kurzy pre seniorov zároveň ponúkajú možnosti zlepšiť si digitálnu gramotnosť a naučiť sa pracovať s počítačom, internetom a ďalšími novými digitálnymi technológiami, ako sú smart zariadenia (smartfón, tablet). Vďaka týmto kurzom nadobudnete sebadôveru a schopnosti potrebné na komunikáciu a zdieľanie informácií online, čo je v dnešnej digitálnej dobe nevyhnutné. Týmto spôsobom môžete získavať nové zručnosti a lepšie využívať digitálne technológie aj na osobné účely.
Autor: Dagmar Brucková