Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Učenie sa cudzích jazykov – kognitívne fitko pre dospelých 55+ a seniorov

Učenie sa cudzích jazykov – kognitívne fitko pre dospelých 55+ a seniorov

Hľadáte spôsoby, ako si po päťdesiatke udržiavať svoj mozog a pamäť v optimálnej kondícii? Máme pre vás tip, a to najlepší z najlepších. Učte sa cudzí jazyk! Viacero vedeckých štúdií dokazuje, že učiť sa cudzí jazyk má u dospelých 55+ a seniorov mimoriadne priaznivý vplyv na rozvoj ich kognitívnych schopností vrátane pamäti, koncentrácie a logického myslenia. Navyše zlepšuje plasticitu mozgu, čo je schopnosť mozgu meniť sa a vytvárať nové spojenia medzi bunkami.

Výskumy pomocou priestorového zobrazovania mäkkých tkanív mozgu (magnetickou rezonanciou) naznačujú, že štúdium jazykov vedie k fyzickým zmenám v mozgu, ako je zvýšená objemová veľkosť určitých oblastí spojených s jazykovými a rozumovými schopnosťami. Rovnako prispieva k stimulácii mentálnej flexibility a trénuje schopnosť prechádzať medzi rôznymi úlohami a myšlienkovými procesmi.

Seniors Learning Digital, Dianne Conrad

Buďte kognitívne fit

Moderné technológie nám prinášajú mnoho výhod a robia za nás to, na čo sme si v minulosti museli vystačiť sami. Keď sme vyrazili za hranice našej krajiny, hľadali sme cestu pomocou papierovej mapy, vlastného orientačného zmyslu alebo sme sa na cestu jednoducho opýtali. Dnes máme v telefóne aplikáciu Google Maps a nepotrebujeme premýšľať nad tým, kam ideme, nevšímame si cestu a okolie, iba sledujeme trasu, po ktorej nás vedie aplikácia. Takto si zároveň nevedome a nechcene otupujeme orientačný zmysel – dôležitú kognitívnu zručnosť, ktorá sa u našich predkov vyvíjala po tisíce rokov.

Digitálne technológie nám všeličo uľahčili, ale zároveň náš mozog tak trochu obrali o nástroje, vďaka ktorým si môže cibriť, trénovať a zároveň posilňovať kognitívnu kondíciu. Je skvelé zjednodušovať si život tam, kde sa to dá, ale mali by sme zároveň myslieť na kompenzáciu a starať sa aj o rozvoj svojich kognitívnych funkcií.

Učenie cudzích jazykov je najlepší spôsob, ako sa viete aj vo vyššom veku udržiavať v kognitívnej kondícii.

Online kurzy pre seniorov

V online svete nám technológie dali veľa nových možností, ako si trénovať mozog a pamäť. Poskytujú nejednu príležitosť vzdelávať sa a vytvárať tak v našich mozgoch nové prepojenia. Mozog a najmä pamäť sa najviac posilňujú učením sa niečoho nového, premýšľaním, hľadaním rôznych riešení –⁠ tzv. hravým lámaním si hlavy, či už v reálnych situáciách v živote alebo vďaka rôznym krížovkám, hlavolamom alebo logickým hádankám. Za výborný spôsob, ako si udržiavať kognitívnu kondičku sa považuje aj hra na hudobný nástroj  alebo rôzne druhy tanca. Nájdite si kurz podľa svojej chuti a zúčastnite sa ho rovno zo svojej obývačky.

Po pandémii sa nám otvorilo celé spektrum online možností. Ak sa napríklad rozhodnete pre akýkoľvek jazykový kurz online, nielenže sa naučíte nový jazyk a vycibríte si svoje digitálne zručnosti, ale zároveň si efektívne udržiavate svoju pamäť a mozog vo výbornej kondícii.

Jazykový kurz – to najlepšie kognitívne cvičenie pre mozog

Viaceré vedecké výskumy opakovane dokazujú, že kognitívnym cvičeniam kraľuje učenie sa cudzích jazykov. Bilingválni dospelí 55+ dokonca vykazujú nižšie riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení.

Štúdium akéhokoľvek cudzieho jazyka aktívne zapája rôzne časti mozgu a zároveň zapája obe mozgové hemisféry. Tento proces stimuluje tvorbu neurotrasmitera (acetylcholínu), ktorý je zodpovedný za vytváranie nových prepojení v mozgu. Proces učenia sa cudzieho jazyka tak pôsobí na mozog podobne, ako cvičenie pôsobí na naše svaly, ale aj takýto tréning si vyžaduje disciplínu a pravidelnosť. Nemenej dôležité je pravidelné okysličovanie mozgu a kombinácia fyzickej aktivity s rôznymi mentálnymi cvičeniami.

Prečo je učenie sa cudzích jazykov výborná aktivita?

Je dôležité učiť sa nové veci a udržiavať si kognitívnu kondíciu, a to nielen kým sme v pracovnom procese, ale tiež keď máme v pláne užiť si príjemný a aktívny dôchodok. Prinášame vám päť faktov, ktoré vám lepšie vysvetlia, prečo:

1. Prevencia neurodegeneratívnych ochorení pre dospelých 55+ a seniorov

Výskumy naznačujú, že kognitívna stimulácia a učenie sa nových vecí pomáhajú v prevencii a spomaľujú priebeh neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Parkinsonova choroba, starecká demencia či Alzheimerová choroba. Učenie sa nových vecí vám môže posilniť neuroplasticitu mozgu, teda jeho schopnosť prispôsobiť sa a vytvárať nové spojenia medzi bunkami. Práve online jazykový kurz môže byť výbornou príležitosťou, ako svoj mozog riadne rozhýbať.

2. Zlepšenie pamäti a koncentrácie

Učenie sa nových vecí je vlastne fitnes cvičenie pre mozog a udržiavanie si kognitívnej kondície, ktoré je významné najmä pre dospelých 55+ a seniorov. Starať sa o svoj mozog je dôležité, kým funguje, a netreba čakať, kým bude neskoro. Venujte sa činnostiam, ktoré majú priaznivý vplyv na pamäť a koncentráciu. Napríklad pohyb na čerstvom vzduchu, hudba, tanec či učenie sa akéhokoľvek jazyka posilňuje pamäťové schopnosti a zlepšuje našu schopnosť sústrediť sa.

3. Zvýšenie sebavedomia a podpora duševného blahobytu

Predstavte si, že ste na dovolenke alebo v zahraničí a dokážete sebavedome zariadiť či vypýtať si všetko, čo potrebujete. Poznáte to, zvládnete novú úlohu alebo získate novú zručnosť a obyčajne sa dostaví pocit úspechu a motivácia pokračovať v ďalšom učení. To zároveň vedie k zvýšenému duševnému blahobytu a zníženiu rizika depresie.

Učenie jazykov vám dá príležitosť stretnúť nových ľudí, nadviazať nové kontakty a známosti. Je výbornou príležitosťou na socializovanie sa.

Sociálna interakcia

Učenie sa jazykov vám okrem iného môže poskytnúť tucet príležitostí pre sociálnu interakciu či budovanie nových vzťahov. Skupinové jazykové kurzy vám umožnia stretávať sa s ďalšími ľuďmi, zdieľať s nimi spoločné záujmy a vytvárať nové priateľstvá. Nech už sa rozhodnete pre prezenčné vyučovanie alebo online formou synchrónnych online jazykových kurzov, v oboch je silne zastúpený element socializácie. Aj keď online vzdelávanie na prvý pohľad zaváňa izoláciou, opak je pravdou. Aj v online jazykovom kurze fungujete, učíte a stretávate sa ako skupina. Je výborné, ak máte v blízkosti bydliska možnosť učiť sa jazyk prezenčne, ak však bývate v menšom meste alebo je pre vás náročné cestovať niekam, online jazykové kurzy pre 55+ sú výbornou alternatívnou, ktorú nám prinieslo 21. storočie.

Osobný rozvoj

Nie je to o neustálom raste a tlaku, ktorý na seba vytvárame počas pracovného života. Osobný rozvoj v zrelšom veku je skôr zasadený do kontextu sebaobjavovania a sebarealizácie. V čase, kedy si to môžete vzhľadom na svoje časové možnosti dovoliť, dopriať a do sýtosti vychutnávať. Otvoriť zásuvku so skrytými snami, sfúknuť prach zo zoznamu miest a aktivít, ktoré chcete v živote stihnúť, alebo si jeden taký napísať a pustiť sa do jeho realizovania. Chceli ste vždy ovládať taliansky jazyk? Tak do toho! Udržiavať myseľ aktívnu a učiť sa nové zručnosti vám pomôže prekonať nudu a tvoriť si plnohodnotný a naplnený život. Tieto faktory podporujú dôležitosť učenia sa nových vecí a udržiavania si kognitívnej kondície, aby ste si zachovali zdravý a aktívny mozog aj v neskoršom veku.

Jazykové online kurzy – investícia do seba

Bez ohľadu na dôvody, štúdium nového jazyka je investíciou do seba samého s mnohými výhodami a dlhodobými účinkami. Možno o sebe celý život tvrdíte, že jazyky nie sú vašou doménou. Avšak čo ak práve vtedy, keď na seba už nemusíte klásť nároky, sa cudzí jazyk naučíte bez stresu a perfektne? Zameriate sa na pozitívny efekt kognitívneho posilňovania, ktorý vám samotné učenie prináša a popri tom sa na vás určite niečo cudzokrajné nalepí.

Ak ste vo fáze, že sa stále neviete rozhodnúť, či to zvládnete, online jazykové kurzy pre 55+ a seniorov sú ideálnou šancou si to vyskúšať a nestratiť pritom veľa cenného času.

Využite pomoc digitálnych technológií

Ak máte obavy z digitálnych technológií, môžete si najprv vyskúšať náš kurz Ako používať ZOOM, kde vás profesionálny lektor digitálnych zručností naučí, ako pracovať s touto digitálnou platformou. ZOOM je aplikácia určená na online vzdelávanie, pracovné stretnutia alebo súkromné videohovory. Naučte sa, ako používať ZOOM a získajte možnosť zúčastňovať sa rôznych online podujatí, workshopov a kurzov. Napríklad aj naše jazykové kurzy pre dospelých 55+ prebiehajú na platforme ZOOM a tiež prezenčne na Baštovej 7.

Ešte predtým, ako sa pustíte do štúdia cudzích jazykov, sme pre vás zozbierali sériu najčastejších otázok, ktoré v súvislosti so štúdiom jazyka vyvstávajú. Odpovedá  na nich zakladateľka The Bridge, najúspešnejšej jazykovej školy angličtiny v Bratislave, Klaudia Bednárová.

FAQ – Frequently asked questions s Klaudiou Bednárovou

Ak som po celý život nemal prirodzený talent na jazyky, pochybujem, že sa to na staré kolená zmení.

To, či sa nejaký jazyk naučíte, nezávisí od talentu, ale skôr od tréningu a disciplíny. Všetci sme sa naučili slovenský jazyk, preto sme schopní naučiť sa aj iné jazyky. Avšak je bežné, že učenie môže byť náročnejšie, ak sme dlho nepočúvali, ani sa neučili nové veci, pretože mozog má tendenciu stať sa lenivým. Štúdium jazyka môže byť najmä v zrelom veku cesta, ktorá vám prinesie radosť a zároveň udrží váš mozog v dobrej kondícii. Okrem toho vám môže otvoriť dvere k novým možnostiam a sprostredkovať stretnutia so zaujímavými ľuďmi.

Nepotrebujem jazyk, celý život som sa dokázal dohovoriť po slovensky. Existujú aj iné alternatívy, ako trénovať mozog okrem učenia sa jazykov?

Áno, aj hra na hudobný nástroj je výborný spôsob. Tiež, ak si napríklad prečítate dobrú knihu a potom z nej napíšete krátky súhrn alebo esej, v ktorej vyjadríte svoj názor, posilníte mozog oveľa viac, než keď len čítate. Avšak štúdium cudzích jazykov či hra na hudobných nástrojoch sú najefektívnejšie spôsoby.

V súčasnosti existujú technologické zariadenia, ktoré dokážu preložiť to, čo hovorí druhá osoba. Pýtam sa preto, načo by sme sa mali trápiť a učiť sa jazyky, keď to môžu za nás vyriešiť technológie?

Štúdium jazyka však neznamená len schopnosť porozumieť iným, ale tiež nám pomáha udržiavať náš mozog v dobrej kondícii a umožňuje nám stretávať zaujímavých ľudí. Samotná cesta učenia sa jazyka je cieľom a pre vekovú kategóriu dospelých 55+ je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Neviem si na to z dôchodku vyčleniť financie. Ako sa môžem naučiť jazyk pri nízkych nákladoch, alebo ako inak si viem posilňovať mozog?

Ak sa vám z finančných dôvodov na dôchodku nevypláca študovať cudzí jazyk, na trhu je viacero dostupných aplikácií na učenie cudzích jazykov, dokonca aj aplikácie priamo určené pre vekovú kategóriu dospelých 55+ alebo seniorov. Z tých jazykových určite vyskúšajte aplikáciu Duolingo. Dobre funguje tiež učenie sa textov naspamäť, ako sú pesničky, spievanie alebo hranie na hudobný nástroj. Ďalšou možnosťou je čítanie, lúštenie krížoviek, sudoku a prechádzky v prírode. Okysličovanie mozgu je extrémne dôležité a keď je spojené s pohybom, má ešte väčší úžitok. Napríklad čítanie vonku môže zlepšiť fungovanie mozgu vďaka väčšiemu príjmu kyslíka.

Autori článku: Dagmar Brucková, Klaudia Bednárová

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×