Prihláste sa do newslettra a buďte v kurze.
Ako dopadol II. ročník Festivalu vzdelávania dospelých?

Ako dopadol II. ročník Festivalu vzdelávania dospelých?

V rámci Týždňa celoživotného učenia, ktorý každoročne organizuje Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých –AIVD, sme už po druhýkrát ponúkli seniorom možnosť vzdelávať sa zdarma v tom, čo ich baví a v čom si potrebujú doplniť znalosti. Festivalu sa v týždni od 17- 21. októbra pripravili 24 workshopov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 100 vzdelávania chtivých dospelých.

Spätná väzba účastníkov na webinár: Neverbálna komunikácia: hovorte rečou tela

Ponuka webinárov bola aj tento rok pomerne pestrá. Účastníci si mohli vyberať z kategórií Digitálne zručnosti, Osobný rozvoj a Vedomostné kurzy. Dali sme im možnosť opäť si vyskúšať jazykové online hodiny v troch jazykoch, a to v angličtine, nemčine a taliančine.

Novinkou a zároveň najzaujímavejším webinárom II.ročníka Festivalu vzdelávania bola joga a zdravý chrbát pre seniorov. V podaní manželského páru Danky a Michala Švantnerovcov, profesionálnych a skúsených jogínov si naši skôr narodení účastníci mohli rozhýbať boľavé kĺby, ponaťahovať chrbát a príjemne oddýchnuť od povinností a ruchu bežného dňa.

Výhodou workshopov Jogy a Zdravý chrbát pre seniorov je, že sú hlasovo vedené Michalom, ktorý cvičiacich dokáže efektne slovne napravovať počas toho, ako cviky predvádza Danka. Účastníci si tento spôsob výuky pochvaľovali a v spätných väzbách respondenti často uvádzali, že sa cítili, akoby boli na prezenčnej hodine.

Digitálne zručnosti alebo bez čoho sa v tejto dobe nezaobídete

Ak by ste mali zhodnotiť od 1 do 10, na akej úrovni sú vaše digitálne zručnosti, na akom čísle by ste sa ocitli? Digitálna zručnosť sa stáva neodmysliteľnou súčasťou 21. storočia. Doba extrémne rýchlo napreduje, technologický pokrok je rapídny a nezvratný. Svet skloňuje pojmy ako metaverse, NFTčka, virtuálne svety či rozšírené reality. Smart zariadenia ako mobilné telefóny a tablety sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho bežného fungovania. Nakupujeme online, platíme mobilmi, prepájame sa s celým svetom jednoducho, rýchlo a jedným klikom. Dnes už nestačí niečo jednorazovo vyštudovať a čerpať z týchto znalostí po celý život. Každá profesia sa neustále vzájomne obohacuje, napreduje a vzdeláva. Na to, aby sme dokázali držať krok s dobou a zároveň nestrácali prepojenie s našimi najbližšími, musíme na sebe kontinuálne pracovať. Vy by ste aj, ale neviete kde? Máme pre vás riešenie! Pozrite si našu ponuku obsahovo bohatších kurzov počítačových a digitálnych zručností pod vedením ICDL* lektora.

*ICDL – International Computer Driving 
Licence - medzinárodne rešpektované doklady o tom, že ich držiteľ dosahuje požadovanú úroveň (štandard) znalostí a zručností z príslušnej oblasti IT, ktorú preukázal na ICDL testoch podľa celosvetovo platnej metodiky.
počítačové zručnosti
Na Festivale vzdelávania ste sa mohli ZDARMA prihlásiť na webináre počítačových či digitálnych zručností, ale tiež oboznámiť so základmi práce s programom Microsoft Excel, Word či PowerPoint.
Architektúra vybraných miest Rím

Rím, Berlín, Kodaň a Budapešť a ich inšpiratívna architektúra

Október a hlavne jeseň je ako stvorená na preskúmanie atraktívnych európskych metropol. Naša mladá, obľúbená a skúsená lektorka Kristína vás počas Festivalu previedla romantickými uličkami Ríma, pompéznou budapeštianskou architektúrou, mekkou alternatívneho umenia, ktorou Berlín bez pochýb je, a tiež vraj mestom najšťastnejších ľudí – Kodaňou. Podobne ste s ňou mohli zažiť dva populárne webináre, ktoré sme pre ich úspešnosť zopakovali aj tento rok: Umenie moderny a Maliarstvo prvej polovice 20.storočia. Obsahovo bohatšie webináre na tieto a podobné témy máme v ponuke celoročne.

Horúčka Festivalovej noci alias Digitálna bezpečnosť

Naše životy sa chtiac-nechtiac z veľkej časti premiestnili do digitálu. Komunikujeme, chatujeme, posielame si fotky, bankujeme, nakupujeme, študujeme. Digitálna bezpečnosť sa preto stáva dôležitou témou tohto storočia. Ide o rozsiahlu oblasť, ktorá sa dotýka nielen silných a neprelomiteľných hesiel, ale radíme tam aj spamy, phishing, fake news, misinformácie, dezinformácie, GDPR, s tým súvisiacu ochranu súkromia a bezpečnosti a ešte mnoho iného. Na Festivale sme vám ponúkli webinár Základy digitálnej bezpečnosti, na ktorom ste sa mohli dozvedieť základné pojmy, ktoré spadajú do tejto pomerne rozsiahlej problematiky, o hrozbách, ktoré na nás číhajú v online priestore, a tiež o dôležitosti prevencie. Webinár plánujeme opätovne zaradiť aj do ponuky platených kurzov od januára 2023.

Google aplikácie
Pri digitálnej bezpečnosti podobne ako pri zdraví platí, že minimalizácia rizika je lepšia ako riešenie incidentu.
efektívne učenie
Mozog je najrafinovanejší sval v našom tele a podobne ako svaly, ktoré nám pomáhajú chodiť, stáť vzpriamene, niečo tlačiť, dvíhať či prenášať, ho potrebujeme udržiavať v kondícii.

5 tipov, ako sa udržať kognitívne fit

Väčšinu zúčastnených prívržencov vzdelávania dospelých lákala téma kognitívneho fitness. Nie je novinkou, že s pribúdajúcimi rokmi sa potrebujeme starať nielen o fyzickú kondíciu, ale aj o tú kognitívnu, ktorú zastupuje náš mozog a pamäť. Ak vychádzame z vedeckého zistenia, že zabúdanie nie je prirodzenou súčasťou starnutia, potom nás musí prirodzene zaujímať, ako sa udržiavať v dobrej mentálnej kondícii. Na webinári ste sa mohli dozvedieť: Päť tipov, ako sa udržiavať v kognitívnej kondícii, ako si vytvoriť návyk, prečo sa stačí učiť iba 15 minút denne a prečo je štúdium jazykov jedným z najlepších spôsobov, ako si posilňovať mozgové závity.

Sme radi, že účastníkom sa webináre a workshopy páčili a tešíme sa opäť o rok.

Neviete si dať rady pri výbere správneho kurzu?

×